Ручний художній розпис тканин

Ручні способи розпису тканин - це так званий холодний батик, гарячий батик і вільний розпис тканин. Кожний з них має свої особливості.

Ручний художній розпис тканин, як своєрідний вид оформлення текстильних виробів, має багатовікову історію. Найпоширенішим є спосіб оформлення тканин за допомогою резервуючих сумішей (резервів), відомий під назвою батик. Суть цього способу полягає в тому, що ділянки тканини, які не мають бути зафарбовані, покривають резервом, які просочують тканину, захичають її від фарби. Підготовлену таким чином тканину опускають у фарбу і зафарбовують, а потім видаляють з неї резерв. Внаслідок цього на тканині дістаємо білий рисунок на зафарбованому фоні.


 

Історія батику

Слово “батик” яванського походження і в перекладі означає “малювання гарячим воском”. Мистецтво батику розвивали з глибокої давнини багато народів світу – індійці, китайці, єгиптяни, перуанці, але найвищого розвитку і художньої досконалості воно досягло в Індонезії. Більшість дослідників вважає, що батик зародився у ХІІІ-ХІV ст., а став найпоширенішим у ХVІІ ст., Коли був винайдений “чантинг” - оригінальний інструмент для нанесення узорів розтопленим воском. Це маленька мідна поудина з одним або кількома зігнутими носиками і бамбуковою або дерев'яною ручкою. У нашій країні батик зародився у 30-х роках ХХ ст. І отримав розвиток і визнання.

 

Тканини для ручного розпису та їх підготовка

Ручний розпис можна робити на різних за волокнистим складом тканинах: бавовняних, лляних, візкозних, ацетатних, триацетатних, капронових, шерстяних і з натурального шовку. Проте найчастіше для розпису застосовуєть бавовняні, візкозні, капронові й тканини з натурального шовку.

Читати далі...

 

Холодний батік

За способом холодний батик резервуючу суміш (резерв) наносять на тканину у вигляді замкнутого контуру і в межах цього контуру фарбами розписують виріб. Рисунки холодного батику мають графічно чіткий характер і кількість фарб, які при цьому використовують, необмежена.

Читати далі...

 

Гарячий батик

Під час розпису способом гарячий батик контури рисунка й окремі площини покриваються гарячим резервом. Звідти й пішла назва “гарячий батик”. За цього способу розпису резервування тканини є тимчасовим і допоміжним процесом. Рисунки гарячого батику менш графічні, спостерігаються переходи тонів.

Читати далі...

 

Вільний розпис

Вільний розпис тканин виконують без використання резервних сумішей, проте у разі необхідності можна застосувати початкову, або заключну обробку резервом. Відомо кілька способів вільного розпису тканин:

Читати далі...